(Solved Homework): Practice 9 – 7 Inventory Valuation: FIFO, LIFO and AVERAGE…

Practice 9 – 7 Inventory Valuation: FIFO, LIFO and AVERAGE

The company reported the following inventory data for the year:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
(Solved Homework): Practice 9 – 7 Inventory Valuation: FIFO, LIFO and AVERAGE…
Get an essay WRITTEN FOR YOU, Plagiarism free, and by an EXPERT!
Order Essay
Description Units Cost per Unit
Beginning inventory 300 $17.50
Purchases:
   March 23 900 $18.00
   September 16 1,200 $18.25
Units remaining at year-end 400

Compute (1) cost of goods sold and (2) ending inventory assuming (a) FIFO inventory valuation, (b) LIFO inventory valuation, and (c) average cost inventory valueation. The company uses a periodic inventory system.

QUESTION 2: Inventory Valuation: FIFO, LIFO and AVERAGE (refer to Practice 9-7)

Compute the ending inventory assuming the following methods:

a. FIFO inventory valuation

b. LIFO inventory valuation

c. Average Cost Inventory valuation

The company uses a periodic inventory system.

Submit your answer in the assignment section by 11:59pm Sunday, Week 3.

Expert Answer

 

FIFO:

Beginning Inventory = 300 units
Number of units purchased = 900 + 1,200
Number of units purchased = 2,100

Number of units available for sale = Beginning Inventory + Number of units purchased
Number of units available for sale = 300 + 2,100
Number of units available for sale = 2,400

Ending Inventory = 400 units

Number of units sold = Number of units available for sale – Ending Inventory
Number of units sold = 2,400 – 400
Number of units sold = 2,000

Cost of Goods Sold = 300*$17.50 + 900*$18.00 + 800*$18.25
Cost of Goods Sold = $36,050

Ending Inventory = 400*$18.25
Ending Inventory = $7,300

LIFO:

Beginning Inventory = 300 units
Number of units purchased = 2,100
Number of units available for sale = 2,400
Ending Inventory = 400 units
Number of units sold = 2,000

Cost of Goods Sold = 1,200*$18.25 + 800*$18.00
Cost of Goods Sold = $36,300

Ending Inventory = 300*$17.50 + 100*$18.00
Ending Inventory = $7,050

Average Cost Inventory:

Beginning Inventory = 300 units
Number of units purchased = 2,100
Number of units available for sale = 2,400

Cost of Beginning Inventory = 300*$17.50
Cost of Beginning Inventory = $5,250

Cost of Goods Purchased = 900*$18.00 + 1,200*$18.25
Cost of Goods Purchased = $38,100

Cost of Goods available for sale = Cost of Beginning Inventory + Cost of Goods Purchased
Cost of Goods available for sale = $5,250 + $38,100
Cost of Goods available for sale = $43,350

Cost per unit = Cost of Goods available for sale / Number of units available for sale
Cost per unit = $43,350 / 2,400
Cost per unit = $18.0625

Cost of Goods Sold = 2,000*$18.0625
Cost of Goods Sold = $36,125

Ending Inventory = 400*$18.0625
Ending Inventory = $7,225

Homework Ocean
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.

× Contact Live Agents