(Solved Homework): Marvel Parts, Inc., manufactures auto accessories. One of the company’s products is a set of seat covers that ca…

Marvel Parts, Inc., manufactures auto accessories. One of the company’s products is a set of seat covers that can be adjusted to fit nearly any small car. The company has a standard cost system in use for all of its products. According to the standards that have been set for the seat covers, the factory should work 2,850 hours each month to produce 1,900 sets of covers. The standard costs associated with this level of production are:

Total Per Set
of Covers
Direct materials $ 42,560 $ 22.40
Direct labor $ 51,300 27.00
Variable manufacturing overhead (based on direct labor-hours) $ 6,840 3.60
$ 53.00

During August, the factory worked only 2,800 direct labor-hours and produced 2,000 sets of covers. The following actual costs were recorded during the month:

Don't use plagiarized sources. Get Your Custom Essay on
(Solved Homework): Marvel Parts, Inc., manufactures auto accessories. One of the company’s products is a set of seat covers that ca…
Get an essay WRITTEN FOR YOU, Plagiarism free, and by an EXPERT!
Order Essay
Total Per Set
of Covers
Direct materials (12,000 yards) $ 45,600 $ 22.80
Direct labor $ 49,000 24.50
Variable manufacturing overhead $ 7,000 3.50
$ 50.80

At standard, each set of covers should require 5.6 yards of material. All of the materials purchased during the month were used in production.

Required:

1. Compute the materials price and quantity variances for August.

2. Compute the labor rate and efficiency variances for August.

3. Compute the variable overhead rate and efficiency variances for August.

(Indicate the effect of each variance by selecting “F” for favorable, “U” for unfavorable, and “None” for no effect (i.e., zero variance). Input all amounts as positive values.)

Expert Answer

1. MATERIAL VARIANCE :

Material price variance = (standard price-actual price)actual qty

= (4-3.8)12000

Material price variance = 2400 F

Material quantity variance = (standard quantity-actual quantity)standard price

= (2000*5.6-12000)4

Material quantity variance = 3200 U

2. LABOUR VARIANCE :

Labour rate variance = (standard rate-actual rate)actual hours

= (18-17.5)2800

Labour rate variance = 1400 F

Labour efficiency variance = (standard hours-actual hours)standard rate

= (2000*1.5-2800)18

Labour efficiency variance = 3600 F

3. VARIABLE OVERHEAD VARIANCE :

Variable overhead rate variance = (standard rate-actual rate)actual hours

= (2.40-2.50)2800

Variable overhead rate variance = 280 U

Variable overhead efficiency variance = (standrd hours-actual hours)standrd rate

= (2000*1.5-2800) 2.4

Variable overhead efficiency variance = 480 F

Working note :

standard quantity per set is given in question 5.6 per yards

standard price per yard = 22.4/5.6 = 4

standard hours per set = 2850/1900 = 1.5 hour per set

standard rate per hour = 27/1.5 = 18 per hour

standard vriable overhead rate per hour = 3.6/1.5 = 2.4 per hour

Homework Ocean
Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Work with Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

24/7 Customer Support

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Service

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission Essays & Business Writing Help

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Reviews

Editing Support

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Reviews

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.

× Contact Live Agents